HUMUS TO MUS
Proste, ale obowiązkowe!
Humus jest bardzo popularnym jedzeniem na całym świecie. Wywodzi się z bliskiego wschodu i dziś jest jednym z najbardziej popularnych smarowideł w Izraelu. Humus jest łatwy do zrobienia, tani i spożywany przez Izraelczyków bez względu na ich status finansowy. Na całym świecie są miejsca z wyszukanymi humusami, jak i z najprostszymi ich wersjami.
Humus to kultura, jemy go na śniadanie, lunch i obiad, zazwyczaj z wielką, świeżą pitą (pracuję nad przepisem!). Autentyczni pożeracze humusu jedzą go z kilkoma kawałkami surowej, białej cebuli, izraelskimi piklami i charifem (czyli bardzo pikantną pastą).
Do humusu można doinstalowywać rozszerzenia w postaci różnego rodzaju przybrań oraz dodatków i naprawdę warto zaszaleć (pieczone grzyby, kalafior, mięso – wszystko co zechcesz!). Polecam również dodać pieczone buraki i inne warzywa, które nadają kolor i smak.
Ten przepis jest podchwytliwy i nie będziecie się go musieli dokładnie trzymać, by osiągnąć sukces. Postarajcie się tylko i dodawajcie składniki powoli.
Składniki:
Suszona ciecierzyca, namoczona przez noc i gotowana przez ok. 3-4 h. Oddziel ciecierzycę od wody, ale zachowaj wodę! (W tym przepisie ugotowałam 200 gram suszonej soczewicy)
Oliwa z oliwek, ok. ¼ kubka
Sól do smaku
Świeżo wyciśnięty sok z cytryny (dla mnie 1 cytryna była zdecydowanie wystarczająca tym razem)
1-2 ząbki czosnku
Kumin do smaku
Surowa tahina
Przygotowanie:
Umieść soczewicę w blenderze (może być to jakikolwiek rodzaj blendera, jedyną różnicą jest długość miksowania). Dodaj ok ½ kubka wody spod gotowania, ½ kubka tahiny, 1 ząbek czosnku, sok z 1 cytryny, oliwę z oliwek, sól, pieprz i kumin. Miksuj przez ok 3 minuty i spróbuj, dodaj wszystko co uważasz za potrzebne, w zależności od Twoich preferencji i miksuj ponownie przez kilka minut, dopóki nie zmieni się w pastę. Spróbuj ponownie i znów coś dodaj, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Humus stwardnieje w lodówce, więc nie należy dopuścić do tego, by był od razu zbyt twardy.
Podawaj z jakimkolwiek chcesz przybraniem, z chlebem, warzywami. Klasyczny humus jest polany odrobiną oliwy i posypany zatarem lub sumakiem.
Jeśli chcesz schować go do lodówki, wyłóż plastikową torebką pudełko, w którym będziesz przechowywać humus (jak na obrazku). To powstrzyma dopływ powietrza do humusu i zachowa lepszą konsystencję na dłuższy czas. Zjedz całość w przeciągu nie więcej niż 2-3 dni (ale serio, na pewno zjesz go szybciej).