top of page

KLASYCZNE LATKES


Klasyczne latkes

Jednym z moich ulubionych dań podczas Chanuki jest „Latkes bar” – zwykłe latkes z wieloma rodzajami dodatków.

W tym roku, gdy planowałam noc Latkesową, przeczytałam, że Wieczór Latkesowy to stara tradycja Chabadu, należało się spotkać czwartej nocy Chanuki, jeść levivot i snuć chasydzkie opowieści.

Więc zaczęłam się zastanawiać co jest niezwykłego w Chanuce i znalazłam ciekawe powiązanie – słowo chanuka – po hebrajsku חנוכה jest bardzo podobne do słowa חינוך, oznaczające edukację, słowo to bardzo odpowiada temu czego doświadczam podczas Chanuki tutaj w Polsce – jest świetną okazją do uczenia mojego syna, o co dokładnie chodzi w byciu Żydem.

Więc tego roku, jak zresztą co roku, robimy nasze levivot przy słuchaniu bardzo głupiej piosenki o Chanuce.

https://www.youtube.com/watch?V=gemdujq5kfm

W piosence słyszymy dialog między Rabinem Kalmanem a jego żoną Hanną Zeldą, w którym Rabin Kelman chce leviva na Chanukę, ale za każdym razem żona odsyła go do sklepu po jakiś zapomniany składnik, aż w końcu Hanna Zelda jest zbyt zmęczona by gotować i Rabin musi zrobić je sam… 😊

Składniki:

  • 4 duże ziemniaki starte na dużych oczkach

  • 2 jajka

  • 2-3 łyżki mąki z macy

  • Sól i pieprz do smaku

  • Olej do smażenia

Włóż starte ziemniaki do ręcznika kuchennego i wyciśnij całą wodę. Następnie dodaj resztę składników i wymieszaj. Na patelni podgrzej około 1 cm oleju.

Używając łyżki do lodów rób równe porcje i kładź je na oleju. Obracaj po ok 2-3 minutach, gdy latkes będą złote i spłaszczaj je przy pomocy łopatki.

Lubię umieszczać moje latkes na kratce do studzenia ciastek i dawać im możliwość obcieknięcia z oleju.

Należy jeść od razu i szaleć z dodatkami! Bardzo lubię dodawać trochę wędzonego łososia i serka śmietankowego (Bieluch), trochę tuńczyka, łyżkę humusu, pikle i co kto chce!

Smacznego 😊

PRZEPISY
bottom of page