top of page

MUJADDARA


Mujaddara (wymawiana: m'dza-da-rah)

Mujaddara jest jedną z potraw, które dorastające w Izraelu dzieci jedzą bez względu na to skąd pochodzą ich rodziny. Pamiętam, że odwiedzając znajomych zawsze miałam nadzieję, że akurat trafię na obiad z mujaddarą, ponieważ w mojej rodzinie królowały głównie smaki z kuchni aszkenazyjskiej.

Mujaddara jest bardzo prostym daniem złożonym głównie z ryżu i soczewicy, jest bardzo popularnym posiłkiem wśród Żydów z korzeniami syryjskimi i połączona jest nawet z tego tygodniową parszą “Toldot”, ponieważ niektórzy uważają, że właśnie mujaddarą Jakub miał poczęstować swojego brata Ezava w zamian za pierworództwo.

Składniki:

Olej słonecznikowy

4 duże cebule, cienko pokrojone (na pół a potem w cienkie talarki)

250 gram zielonej lub brązowej soczewicy

200 gram ryżu (ja najbardziej lubię ryż basmati)

Woda

2 łyżeczki nasion kuminu

1 łyżeczka nasion kolendry

1 łyżeczka kurkumy

1 łyżeczka cynamonu

Sól i pieprz do smaku

4 łyżki mąki (w opcji bezglutenowej można użyć mąki z ciecierzycy lub w ogóle nie dodawać mąki)

Ważne: jeśli nie posiadasz tych wszystkich przypraw, użyj tego co akurat masz w domu, np. tym razem użyłam mielonego kuminu i nie dodałam nasion kolendry.

1. Opłucz soczewicę i włóż ją do garnka, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz płomień i gotuj na średnim ogniu przez około 15 minut (soczewica ma być ugotowana w 85%)

2. W międzyczasie pokrój cebulę i włóż do dużej miski. Posyp obficie solą i dodaj swoje przyprawy. Wymieszaj wszystko ręką.

3. Podgrzej olej na patelni – gdy się zagrzeje wrzuć na nią cebulę (jeśli jest jej za dużo, smaż na raty). Pilnuj cebuli, smaż ją na dużym ogniu dopóki nie zbrązowieją, wtedy obniż temperaturę i mieszaj co kilka minut.

4. Osusz soczewicę, ale zachowaj wodę z jej gotowania.

5. W garnku, gdzie gotowała się soczewica, podgrzej trochę oleju i podsmaż ziarenka kuminu i kolendry, dodaj ryż, przyprawy i na końcu soczewicę. Wymieszaj wszystko razem i zalej wodą (tą spod soczewicy).

6. Doprowadź wodę do wrzenia i obniż płomień do najniższego, gotuj pod przykrywką przez 20 minut.

7. Gdy będzie gotowe, jeśli możesz poczekać chwilę dłużej (zapach jest bardzo kuszący), zdejmij pokrywkę i zakryj garnek szmatką, przed ponownym przykryciem garnka. To uszczelni garnek, wyrówna wilgoć.

8. Wmieszaj usmażoną cebulę i ciesz się przepyszną mujaddarą!

Dodatek!

Możesz ją podawać z sosem jogurtowym. To poprawi danie bez większego wysiłku.

Weź jedno opakowanie zwykłego białego jogurtu, dodaj dwa ząbki zmielonego czosnku, sok z cytryny i oliwę z oliwek. Umieść czubatą łyżkę sosu na górze mujaddary.

PRZEPISY
bottom of page