top of page

CHANUKOWE LATKES


Chanukowe latkes by Danielle Chaimovitz Basok

Chanuka, po hebrajsku nazywana również świętem światła, jest symbolem przeciwności – światła i ciemności, dużej ilości ludzi przeciwko małej grupce, wygrywaniu i przegrywaniu. Motyw, który powtarza się w Chanukowej opowieści to zdolność pomnażania małej ilości. Jako dzieci uczymy się, że nawet kilku ludzi może pokonać wielką grupę, że światło rozprzestrzenia się i może przezwyciężyć ciemność i dlatego każdego dnia święta Chanuki zapalamy kolejną świeczkę.

Rabin Cerlebach powiedział, że piękno dokładania każdego dnia jednej świecy kryje się w tym, że z jednej świeczki można tworzyć coraz to więcej światła, bez niszczenia początkowego płomienia. To pokazuje nam, że poprzez dzielenie się oświetlamy nasz świat, akty życzliwości sprawiają, że nasze uczynki są lepsze bez krzywdzenia siebie i innych.

I właśnie dlatego powinniśmy dzielić się tłustym i pysznym chanukowym jedzeniem 😊

Placki ziemniaczane / Latkes

Tradycyjne placki ziemniaczane robi się z ziemniaków, ale sugeruję spróbowanie czegoś nowego: możecie zrobić placki z jakiegokolwiek warzywa chcecie.

Składniki:

• 2 duże słodkie ziemniaki

• 2 łyżki sosu sojowego (Shoyu lub Tamari)

• 3/4 kubka mąki

• 1 łyżeczka soli

• 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu

• 1/2 łyżeczki sproszkowanego czosnku (Kamis)

• Masło do smażenia (Melokovita) możecie również upiec je w piekarniku, ja zazwyczaj tak robię

Włóż słodkie ziemniaki do nagrzanego do 190°C piekarnika i piecz je przez ok. 40 minut do momentu, gdy będą miękkie.

Wystudź ziemniaki i obierz je ze skórki, po czym umieść je w misce. Widelcem rozgnieć je na miazgę (ale delikatnie, tak żeby nie rozgnieść ich zbyt mocno). Dodaj mąkę, sos sojowy, sproszkowany czosnek, sól i pieprz i wymieszaj wszystko. Nie mieszaj zbyt długo, ponieważ nie chcemy żeby ciasto zrobiło się zbyt lepkie.

Sposób nr 1

Jeśli smażysz placki – za pomocą dwóch łyżek umieść odrobinę ziemniaczanej mieszanki i spłaszcz ją za pomocą łyżki na patelni (pierwsze kilka będzie wyglądało źle, ale to normalne) i smaż je po dwóch stronach. Powinny być złote, nie spalone, ale wystarczająco ścięte żeby można było łatwo obrócić.

Sposób nr 2

Jeśli pieczesz placki – wyłóż tackę do pieczenia papierem do pieczenia. Zmocz ręce i rób małe kulki z ciasta przerzucając ciasto z ręki do ręki, ułóż je na tackę i spłaszcz rękami, zrób tak z resztą ciasta i spróbuj je wyrównać.

Umieść w nagrzanym do 180°C i piecz przez ok. 20 minut, tak żeby placki były sztywne i odrobinę przybrązowione.

Poczekaj aż placki wystygną przed zdjęciem ich z tacki, inaczej mogą się rozpaść.

Latkes najlepsze są z sosem:

• 250 gram kwaśnej śmietany (OSM Garwolin)

• 4 czubate łyżki stołowe majonezu (Białuty)

• 3/4 kubka posiekanego szczypiorku

Zmieszaj je razem i podawaj obok placków.

Smacznego!

PRZEPISY
bottom of page